Науковці, експерти та представники громадськості обговорили ситуацію з водяним горіхом на Київському водосховищі

.

14 липня на Київському водосховищі відбулась відкрита нарада, на якій науковці, представники рибної галузі та громадськості вкотре підняли питання негативного впливу чиліму на Київське водосховище та наслідків, до яких може призвести заростання водойми.

gorih1На думку науковців Інституту рибного господарства, значна частина нерестовищ водосховища навесні - влітку покривається водяним горіхом – чилімом, а його плантації повністю затягнули більше 40 квадратних кілометрів нерестовищ. За останні кілька років неконтрольовані розростання чилімзменшили рибопродуктивність водосховища на 35-40%. Незважаючи на те, що чилім сповільнює розвиток фітопланктону, при масовому розвитку він створює під собою «мертву» воду – внаслідок браку кисню там практично не живуть інші водні біоресурси. Водяний горіх затягує непрохідною масою природні нерестовища, чим не дає можливостей рибі для нересту, а молоді риб – для нагулу. На сьогодні ситуацію погіршує спека, викиди нечистот у воду та неконтрольоване сільське господарство.

З іншого боку, з 1996 року чилім було занесено до Червоної книги України, тому знищувати водяний горіх суворо заборонено.

«На ділянках Київського водосховища, які знаходяться поряд із заростями чиліму зустрічається близько 40 видів молоді риб, в тому числі і промислових. Проте, під заростями водяного горіху ніякої риби немає. Існує думка, що боротись з чилімом можна шляхом зариблення рослиноїдними рибами, проте це не є панацеєю, адже виключно водяним горіхом не харчується жоден вид риб, надаючи перевагу більш м’яким водоростям. Тому більш ефективний варіант – механічне вилучення на зарослих ділянках, але для цього необхідно переглянути природоохоронний статус цієї рослини», - прокоментував ситуацію Ігор Бузевич, доктор біологічних наук Інституту рибного господарства України Національної аграрної академії.

Після того, як водяний горіх неймовірно розрісся, завдаючи шкоди водоймам, фактично всі країни викреслили його зі своїх Червоних книг. Заповідним він залишився в Білорусі, Литві і Україні. В деяких країнах навчились продуктивно застосовувати насіння водяного горіха - в харчовій та фармацевтичній промисловостях. Проте, в Україні це на даному етапі неможливо, так як чилім – червонокнижна рослина.

«Риболовна громадськість звернулась до Міністерства екології, Інституту ботаніки та Інституту гідробіології Академії наук України з офіційним листом, в якому акцентувала увагу на гостроту проблеми та закликала розробити план з її вирішення», - наголосив Голова Асоціації риболовів України Олександр Чистяков.

Джерело: http://darg.gov.ua/_naukovci_eksperti_ta_0_0_0_2877_1.html