Підсумки Глобального конгресу 2024 та нагородження українських науковців

.

ВІЛЬНЮС, Литва, 28 червня 2024 року – Scholars at Risk (SAR) у партнерстві з Європейським гуманітарним університетом (ЄГУ) провели Глобальний конгрес 2024 року з 25 по 27 червня у Вільнюсі. Захід зібрав провідних науковців, правозахисників, студентів і професіоналів для обговорення питань академічної свободи та пов’язаних з нею цінностей.

Тема Глобального конгресу 2024 року «Стійке знання: уроки університетів, науковців і студентів у вигнанні» дослідила досвід академічних спільнот, які опинилися у вигнанні через політичні заворушення, репресії, катастрофи та конфлікти. Обговорювалися приклади з України, Афганістану, Білорусі, М’янми, Туреччини, Судану, Нікарагуа та Ізраїлю/Палестини.

Українські науковці стали лауреатами нагороди «Сміливість думати» 2024 року

НЬЮ-ЙОРК, 10 червня 2024 р. – Scholars at Risk (SAR) оголосили, що «Українські науковці» стали лауреатами нагороди «Сміливість думати» 2024 року за їх мужність, стійкість і непохитну відданість викладанню, дослідженням і студентам, незважаючи на загрозу існуванню, яку становить війна. Нагороду було вручено на Всесвітньому конгресі SAR 26 червня у ЄГУ у Вільнюсі.

Нагорода «Сміливість думати» присуджується окремим особам, групам або установам, які продемонстрували взірцеву прихильність захисту вчених і просуванню академічної свободи, часто перед лицем особистого ризику.

Роберт Квінн, виконавчий директор SAR, зазначив: «Мужність і самовідданість українських науковців є винятковими та надихаючими. Вони витримують тривалий і жорстокий напад, включаючи повторні бомбардування, окупацію та масове переміщення. Вони підтримують один одного, своїх студентів та свої заклади, знаючи, що майбутнє України значною мірою залежить від досліджень і викладання, які підтримують відбудову та зберігають національну ідентичність і культуру».

Нагороду отримав представник Маріупольського державного університету (МДУ), який символічно представляє всіх науковців України. МДУ працює з Києва з моменту знищення та окупації міста Маріуполь у лютому 2022 року, після першого російського вторгнення у 2014 році.

За даними уряду України, внаслідок обстрілів у 2022-2024 роках було пошкоджено щонайменше 59 університетів і дев’ять повністю зруйновані. Проте наукові обов’язки зросли, і українські науковці відіграють вирішальну роль у формуванні громадської активності та дискурсу.

Пленарне засідання «Уроки України»

На Глобальному конгресі відбулося пленарне засідання на тему «Уроки України», де обговорювалися досвід і проекти українських науковців та захисників академічної свободи, як в Україні, так і за її межами. Серед представлених проектів:

• Наука під загрозою
• Віртуальний український інститут підвищення кваліфікації (ВУІАН)
• Невидимий університет для України
• Українська наукова діаспора
Активну участь у роботі форуму брала Наталія Матвієнко Matvienko Natalija, представниця Інституту рибного господарства НААН, стипендіатка MCSA4 Ukraine, віце-президентка Української групи вчених у Литовському союзі вчених.

Програма Конгресу включала виставки, кінопокази, пленарні засідання та панельні дискусії, які вивчали ефективні засоби підтримки науковців і студентів у забезпеченні безпеки, відновленні академічних ролей та сприянні стійким спільнотам вищої освіти