Матвієнко Наталія здійснила робочий візит в Інститут безпеки харчових продуктів, здоров'я тварин та навколишнього середовища "БІОР" Рига, Латвія

.

25-29 червня 2023 року в рамках виконання проєкту MSCA4Ukraine МАТВІЄНКО Наталія здійснила робочий візит в Інститут безпеки харчових продуктів, здоров'я тварин та навколишнього середовища "БІОР" Рига, Латвія.

Інститут "БІОР" є науково-дослідним центром національного значення, який розробляє інноваційні методи дослідження та створює нові практично застосовні знання в таких галузях науки: охорона здоров’я населення та навколишнього середовища, продовольство, рибальство та ветеринарія. У сфері своєї компетенції Інститут «БІОР» з відмінною науково-технічною та розвиненою кадровою базою є лідером в регіоні.

1

2

3

В ході візиту:

• Була ознайомлена з дослідженнями щодо хвороб риб, які проводяться науковцями Лабораторіії мікробіології та патології.

• Ознайомилась з роботою Департаменту дослідження рибних ресурсів, основним завданням якого є забезпечення виконання «Латвійської національної програми збору даних про рибальство», що фінансується Європейським фондом морського та рибного господарства, а також укладеної угоди про дослідження рибних ресурсів у Латвії з Міністерством сільського господарства шляхом збору, узагальнення та аналізу біологічних, рибальських та економічних даних.

• Відділ внутрішніх вод і відновлення рибних запасів у складі Департаменту дослідження рибних ресурсів проводить дослідницьку роботу з рибою у внутрішніх водах Латвії (річках, озерах та інших водоймах). Основні напрями досліджень пов'язані з оцінкою стану рибних запасів і природного відтворення міграційних риб, а також впливу рибальства та екологічних умов на рибні запаси та біологічне різноманіття. Відділ внутрішніх вод і відновлення рибних запасів збирає та зберігає дані про риболовлю, рибальство та вирощування рибних ресурсів у Латвії, а також, відповідно до своєї компетенції, здійснює наукове консультування з питань аквакультури.

• У складі департаменту функціонує Відділ інформації, який виконує інформаційне забезпечення потреб Департаменту, в тому числі ведення та зберігання інформації та доступ до неї, готує інформаційні звіти та огляди, що містять оновлені/узагальнені дані щодо рибальства та економіки переробки риби та аквакультури, які подаються.

• У складі відділу дослідження рибних ресурсів функціонує наукова бібліотека . Основу бібліотеки складає збір і систематизація публікацій і документів у галузі науки про море та воду, а також рибальства та аквакультури. Фонд бібліотеки нараховує понад 20 тис. творів друку та оригінальних примірників (книг, періодичних видань). Значну частину фонду складають публікації Міжнародної ради з вивчення моря (ICES), Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), а також публікації науково-дослідних інститутів рибного господарства країн Балтійського моря. Під час візиту Наталія Матвієнко мала змогу ознайомитись з фондами бібліотеки.

• В процесі роботи мала можливість відвідати науково-освітній центр аквакультури рибгоспу «Tome» що є найбільшим місцем розведення лосося в Латвії та в регіоні Балтійського моря. Господарство реалізує державну програму відновлення рибних ресурсів шляхом вирощування мальків лосося та морської форелі для вселення їх до річки Даугава. Рибне господарство щорічно випускає у води Латвії близько 550 000 мальків сьомги та морської форелі, 150 000 мальків лосося та морської форелі, 350 000 мальків судака та сига. Для потреб приватних інкубаторів і власників ставів вирощують мальків осетрових і коропів. Крім того, утримується та вирощується племінний фонд форелі струмкової, сига, осетрових (стерлядь, сибірський осетр, бестер) для подальшого утримання мальків.

• Здійснила візит на рибзавод «Пелчі» основним завданням якого є відтворення поголів’я лососевих риб басейну річки Вента. Щорічно завод розводить і випускає в басейн річки Вента близько 200 000 смолтів і мальків лосося і морської форелі. Крім того, в інкубаторії розводять мальків судака, коропа та форелі, а також личинок щуки та міноги.

4

• Відвідала рибзавод «Brasla», який займається відновленням ресурсів морської форелі в басейні річки Гауя. Відтворювальний завод вирощує і випускає в басейн річки Гауя близько 200 000 смолтів і мальків морської форелі щорічно. У інкубаторії також розводять мальків сталеголової форелі та личинок міноги.

5

В ході візиту з науковцями інституту було обговорено плани та перспективи спільних досліджень.