SOFAS 2023

.

В період з 24 по 26 жовтня 2023 року співробітники Інституту рибного господарства НААН взяли участь у роботі другого Міжнародного симпозіуму з рибальства та водних наук (2nd International Symposium on Fisheries and Aquatic Sciences “SOFAS 2023”), що проводився на базі Центрального науково-дослідного інституту рибальства «Central Fisheries Research Institute (SUMAE) в місті Трабзон, (Туреччина) https://www.sofas.gov.tr/

Науковці лабораторії молекулярно-генетичних досліджень Глушко Юлія та Бєлікова Олена на секції з генетики та хвороб водних організмів представили усні доповіді на тему: «Genetic variability of Paddlefish (Polyodon Spathula (Walbaum, 1792)) Brood Stocks in aquaculture of Ukraine» (Yulia Glushko, Tetiana Nahorniuk, Oleksandr Tretiak) та «Comparative Microsatellite-Based Analysis of Populations of Members of the Genus Rutilus in Fresh and Brackish Waters of Ukraine (Olga Zaloilo, Olena Bielikova, Alexandr Didenko, Ihor Buzevich, Fedor Čiampor Jr., Іhor Zaloilo). Доповіді Юлії та Олени викликали значний інтерес та активне обговорення із закордонними колегами щодо досвіду, досягнень та актуальних завдань аквакультури, а також посприяли обговоренню перспектив подальшої співпраці за молекулярно-генетичними та цитогенетичними напрямками досліджень.

Залоїло Ольга представила дві постерних доповіді «Identification of Piscine orthoreovirus (PRV-3) in rainbow trout Oncorhynchus mykiss in Ukraine» (Yuriy Rud, Olga Zaloilo, Leonid Buchatsky), та «Monitoring of Spring Viraemia of Carp Virus (SVCV) in Ukraine» (Yuriy Rud, Olga Zaloilo, Leonid Buchatsky). Роботи були виконані на базі ІРГ НААН в лабораторії біотехнологій під керівництвом Рудя Юрія.

Також наші науковці прийняли участь в тренінгу, який проводила керівник морського інкубаторію, рhD Atife Tuba Beken (SUMAE), що був присвячений методам відтворення та вирощування калкана для збереження природних популяцій згідно з програмою FAO Blue Transformation and GFCM 2030 Strategy. На тренінгу активно обговорювались питання спільного бачення та основних підходів для досягнення сталого рибництва та аквакультури в регіоні. Atife Tuba Beken детально розкрила методичні особливості інкубації, підрощування та годівлі калкана, а також поділилася основними проблемами та досягненнями науковців Інституту для збереження цього цінного виду. Під час практичної частини тренінгу науковцям ІРГ НААН була надана можливість власноруч провести чіпування калкана та випуск їх в природнє середовище.

В межах симпозіуму прийняли активну участь у тренінгу «Restoking Activities in Turkiye», що проводив професор İlhan AYDIN, General Directorate of Fisheries and Aquaculture, Assoc. Prof. Dr., де разом з представниками інших країн обговорили шляхи відновлення популяцій аборигенних видів, проведення генетичних та цитогенетичних досліджень.

Професор İlhan AYDIN також поділився досвідом підняття рейтингу наукових журналів. SUMAE видає п’ять наукових журналів, що входять до міжнародних баз Scopus та Web of Science https://www.genaqua.org/. Публікації статей в журналах - безоплатні.

Під час симпозіуму створено робочі контакти із співробітниками лабораторії геномного аналізу, які люб’язно продемонстрували обладнання та методики, за якими проводяться основні дослідження для ДНК- та цитогенетичного аналізу калкана та інших видів риб. Обговорили можливі програми стажування українських науковців в лабораторіях Інституту .

Симпозіум сприяв створенню нових робочих контактів, а також висвітленню досягнень науковців ІРГ НААН.

Переглянути на youtube