Лабораторія міжнародного науково-технічного співробітництва та інтелектуальної власності

Зав. лабораторії:
Колесник Наталія Леонідівна,
к. с.-г. н., с. н. с., голова Первинної профспілки працівників ІРГ НААН
заст. гол. редактора журналу "Рибогосподарська наука України" 
e-mail (лабораторії): Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
тел: +38(044) 227-01-86.

Вчені Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук України співпрацюють з понад тридцятьма науковими установами 17 країн Європи, Азії і Америки. Основний напрям – об’єднання зусиль вчених на вирішенні проблем водних біоресурсів та аквакультури.

З ініціативи Інституту в 1997 році була створена Міжнародна Рада науково-технічного співробітництва в галузі водних біоресурсів прісноводних водойм, до якої ввійшли 16 наукових установ Білорусії, Казахстану, Молдови, Російської Федерації, Польщі, Угорщини і України. Співробітництво проводиться на дво- і багатосторонній основі з селекції в рибництві, збереження і відтворенні цінних і зникаючих видів риб, розробки ресурсо-заощаджуючих технологій вирощування риби, рибогосподарської експлуатації водосховищ і водойм-охолоджувачів енергетичних систем, годівлі, профілактики захворювань риб тощо.

На базі Міжнародної ради в 2004 р. була створена мережа наукових установ Центральної і Східної Європи NACЕE, основним завданням якої є координація науково-дослідних робіт з проблем водних біоресурсів і аквакультури в цьому регіоні. Інститут рибного господарства НААН є співвиконавцем за темами: селекція коропів, осетрівництво, збереження водних біоресурсів та інших. В теперішній час Інститут бере участь у проекті «Технологічна платформа розвитку аквакультури в Центральній та Східній Європі з можливістю подальшої інтеграції у спільний європейський науковий простір». Інститут також є членом Європейської асоціації аквакультури, з якою працює за пріоритетними напрямами наукових досліджень в галузі рибництва.

З науковими установами Польщі, Угорщини, США, Російської Федерації, Білорусії розроблені програми стажування молодих вчених та освоєння нових методів і методик дослідженнь, селекції, молекулярно-генетичних та біохімічних досліджень.

Лабораторія також забезпечує патентні дослідження – пошук, опрацювання, систематизацію та аналіз науково-технічної інформації. Дослідження проводяться для одержання вихідних даних для обґрунтованого вибору напряму дослідження, використання сучасних досягнень і виключення невиправданого дублювання робіт. За успішного завершення НДР відділ забезпечує набуття прав, пов’язаних з такими об’єктами інтелектуальної власності як винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, об’єкти авторського права та суміжних прав тощо. Здійснюючи роботу з різних питань права інтелектуальної власності, фахівці Інституту рибного господарства накопичили достатній теоретичний потенціал та практичний досвід (отримано близько 120 охоронних документів), який дозволив їм посісти гідне місце в національній системі охорони та захисту прав інтелектуальної власності у сільськогосподарській галузі, зокрема у сфері рибної галузі.