Лабораторія селекції риб

Завідувачка:
КУРІНЕНКО Ганна Анатоліївна
Кандидат с.-г. наук, старший науковий дослідник
моб.: +38(067)318-15-10
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Scopus 57224544786
https://orcid.org/0000-0001-9365-7578

 

Метою лабораторії є організація та ведення селекційно-племінної роботи зі ставовими рибами в господарствах різних форм власності. Лабораторією селекції риб ІРГ НААН створено перші в колишньому Радянському Союзі дві породи коропа – українська рамчаста і українська луската, на базі яких створено низку внутрішньопородних типів та масивів (екологічних типів), зокрема: нивківський внутрішньопородний тип (луската форма); малолускатий тип (рамчаста форма), любінський тип (луската і рамчаста форми), антонінсько-зозуленецький тип (луската і рамчаста форма), галицький (рамчаста форма), а також несвицький масив (луската і рамчаста форми).

Лабораторія селекції риб є науковою і матеріально-технічною базою для виконання науково-дослідної роботи Інституту, що здійснює наукові дослідження за тематичними завданнями Національної академії аграрних наук України. Лабораторія розробляє та адаптує різноманітні методики наукових досліджень щодо селекції риб та забезпечує посилення консультативної роботи і відповідних зв’язків із суб’єктами племінної страви у тваринництві.

Підпорядкованість Інституту єдиного селекційного центру з рибництва та співпраця з низкою суб’єктів племінної справи у тваринництві дозволяє виконувати селекційні роботи в повному обсязі та за різними напрямами досліджень. Зазначена діяльність дає змогу забезпечити молодим науковцям (аспірантам) оволодіти навичками науково-дослідницької роботи та застосовувати набуті знання на практиці у процесі вивчення базових дисциплін під час підготовки дисертаційних робіт.

На даний час лабораторія селекції риб розробляє селекційно-генетичні основи поліпшення генофонду українських порід коропа та формування нових високопродуктивних промислових масивів із застосуванням методу синтетичної селекції. Отримання промислових помісних ліній та гібридів за допомогою цього методу дає змогу істотно підвищити ефективність діяльності рибних господарств України. На найближчу перспективу заплановано проведення робіт з формування нових маточних стад українських порід коропа та покращення племінної бази вітчизняного рибництва, отримання та вирощування нових генотипів цінних об’єктів аквакультури із застосуванням сучасних біотехнологій, розширення і впровадження новітніх досягнень молекулярної генетики у повсякденну практику рибогосподарських досліджень та селекцію риб, зокрема використання маркерів на основі мітохондріальної ДНК.

Методики роботи лабораторії селекції риб – загальноприйняті в рибництві, іхтіології, селекції, генетиці, гідрохімії, гідробіології.

Основні напрями діяльності лабораторії:

  • збереження генофонду українських порід коропа та їх структурних одиниць за поліпшення біологічних показників риб;
  • виведення нових генетично-різноманітних, високопродуктивних зональних типів об’єктів коропівництва на основі українських та закордонних порід коропа;
  • здійснення племінного обліку та оцінка племінних ресурсів українського коропівництва;
  • вивчення біологічних особливостей помісних груп (гідридів, кросів, промислових ліній) з достатнім рівнем адаптивності до абіотичних і біологічних чинників за різних технологій вирощування риб;
  • розроблення селекційно-племінних програм з відтворення українських порід коропа та їх структурних одиниць в господарствах з різними методами ведення аквакультури та формами власності.

Лабораторія селекції риб ІРГ НААН може надавати фізичним та юридичним особам консультативну та практичну допомогу з питань організації та ведення селекційно-племінної роботи зі ставовими рибами за такими напрямами:

  • практичні консультації щодо набору об’єкта культивування у відповідності до географічного розташування підприємств;
  • оцінка за кількісними та якісними показниками наявного маточного матеріалу;
  • науковий супровід щодо формування племінних ремонтно-маточних стад коропа;
  • розроблення програм ведення селекційно-племінної справи та супровід при отриманні статусу суб’єкта племінної справи у тваринництві;
  • науковий супровід щодо використання вихідних маточних стад з метою отримання високопродуктивних промислових масивів коропа;
  • організація науково-практичних семінарів і лекцій з питань селекційно-племінної справи в рибництві.