Альфавірус лососевих (Salmonid alphavirus, SAV)

.

Альфавірус лососевих (Salmonid alphavirus, SAV) – спричиняє панкреатичне захворювання (PD) або сонну хворобу (SD) у райдужної форелі Oncorhynchus mykiss та струмкової форелі Salmo trutta. Вірус належить до роду Alphavirus родини Togaviridae. SAV передається горизонтально, а резервуаром вірусу є клінічно хвора або хронічно інфікована риба. Органами мішенями для вірусу є панкреас, м’язи скелету та серця. Смертність чутливих видів риб становить понад 50%, а у риби яка вижила продовжується хронічна інфекція.

За офіційними даними МЕБ у 2014 році SAV було ідентифіковано у господарствах Великобританії, Франції, Німеччини, Італії Іспанії, Ірландії, Норвегії та Польщі. Захворювання дуже швидко поширюються. SAV відмічено у списку МЕБ. Одним з методів профілактики цього захворювання є вакцини, які успішно застосовуються в Норвегії та Великобританії.

Для діагностики SAV використовують метод полімеразної ланцюгової реакції із зворотньою транскрипцією (ЗТ-ПЛР). ЗТ-ПЛР є найбільш чутливим методом для ідентифікації SAV. Для зразків обирають серце, м’язи, панкреатичну залозу, селезінку, нирки та мозок.

sav2В ІРГ НААН працює лабораторія біотехнологій в рибництві, робота якої спрямована на діагностику інфекційних захворювань риб. На сьогодні в арсеналі лабораторії є діагностикуми для ідентифікації SAV. При розробленні діагностикумів, зверталась увагу на тенденції розвитку вітчизняного рибництва та інфекційні агенти, які можуть проникнути у рибогосподарські підприємства України із сусідніх країн. Пам'ятайте: Diseases without borders (у хвороб немає кордонів).

Для одержання додаткової інформації можна звертатися за адресою:
Інститут рибного господарства НААН, вул. Обухівська, 135, м. Київ, 03164.
Лабораторія біотехнологій у рибництві, зав. лаб., к.б.н., с.н.с. Рудь Юрій Петрович: Тел./факс (044) 423-74-61, (097) 953-80-80, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.